Fotografia produktu. Skąd się biorą dobre zdjęcia na aukcje?

Zapewne zdarzyło Ci się podziwiać w Internecie profesjonalnie wykonane zdjęcia produktu. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach lepiej inwestować w profesjonalną fotografią produktową a kiedy po prostu wyciągnąć aparat z kieszeni i zacząć tworzyć?

Zapewne zdarzyło Ci się podziwiać w Internecie profesjonalnie wykonane zdjęcia produktu. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach lepiej inwestować w profesjonalną fotografią produktową a kiedy po prostu wyciągnąć aparat z kieszeni i zacząć tworzyć?

Profesjonalne fotografia produktu kosztuje. Za jej pomocą można uzyskać zdjęcia niezwykle ostre kontrastowe, o kolorach oddających rzeczywistość. Można sobie zdać pytanie kiedy opłaca się wynająć fotografa i gdzie jest granica. mimo że na ogół słyszy się tu opinie zaczynające się od słów „to skomplikowane”, to ja wierzę że ma to proste rozwiązanie, a nawet trzy:

  • Warto wydać pieniądze na profesjonalnego fotografa kiedy się zwrócą. Jeżeli chcesz sprzedać samochód za 20 tysięcy to masz pewność profesjonalne zdjęcia samochodu zarobią dla Ciebie przynajmniej jedną dziesiątą tej kwoty.
  • Warto zrobić profesjonalne zdjęcia jeżeli temat jest dla Ciebie po prostu ważny i zdjęcia mają przetrwać lata.
  • I w końcu warto jeżeli samodzielne fotografowanie nie sprawi Ci przyjemności a inwestycja w sprzęt będzie wielokrotnie większa niż oszczędność na fotografie.

Polecamy:
Zostań mistrzem obiektywu – jak się najszybciej nauczyć fotografii?
Jak podarować komuś sesję w prezencie? Vouchery na sesje zdjęciowe
Sesja „z pieprzykiem” czyli zmysłowa sesja dla pary

Ale czy jest sens wynajmowania fotografa, jeżeli chcesz sprzedać coś na serwisie aukcyjnym i ważniejsze jest dla Ciebie aby jeszcze się komuś przydało? W takiej sytuacji możesz pomyśleć by zabrać się za samodzielne robienie zdjęć produktów.

akcesoria do makijażu

Samodzielne wykonanie zdjęć produktu:

Upewnij się że:

  1. Zdjęcia są w pełni ostre i że całość zdjęcia znajduje się w strefie ostrości
  2. Zdjęcia są kontrastowe
  3. Przedmiot w całości znajduje się w kadrze oraz że wypełnia większość kadru

Jest jednak jedna, najbardziej uniwersalna rada, by zdjęcie było jak najlepsze. Zrób więcej zdjęć i wybierz najładniejsze! W najlepszym wypadku wykonasz samodzielne, atrakcyjne zdjęcia przedmiotu który możesz teraz lepiej sprzedać. W najgorszym wypadku możesz dorobić się własnego niepowtarzalnego stylu i zostać zawodowym fotografem…

tabliczka czekolady

Zdjęcia produktu – ważne kwestie techniczne

  1. Balans bieli. – przedmiot bywa oświetlony różnym światłem. Raz bywa bardziej żółte, raz niebieskie – a my chcesz żeby niezależnie od tego biel na zdjęciu była biała, a nie niebieskawa. Temu służy regulacja balansu bieli na zdjęciu.
  2. Zdjęcie powinno być super ostre, ale pamiętaj że na stronie będzie pomniejszone, więc odbiorca nie zauważy drobnych nieostrości widocznych, kiedy oglądasz zdjęcie w wielkim formacie
  3. Zapytaj kogoś o zdanie. Jeśli wiele godzin spędziłaś edytując jedno zdjęcie, możesz stracić świeżość widzenia. Nic prostszego jak poprosić znajomego (choćby przez internet), żeby po prostu spojrzał, mając do tego większy dystans.

Mam nadzieję, że tych kilka porad Ci pomoże. Pamiętaj, że jedyna  uniwersalna rada, to sporo ćwiczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *