Sesja i co dalej?

Macie już swoje piękne zdjęcia ślubne, a może odważyłaś się na pierwsza sesję zdjęciową? Wtedy często przychodzi moment refleksji czy pomyślałaś o odpowiedniej oprawie dla pięknych fotografii? W tym artykule postaram się zaproponować Ci kilka pomysłów, szybszych i wolniejszych; tańszych i najbardziej ekskluzywnych.

Macie już swoje piękne zdjęcia ślubne, a może odważyłaś się na pierwsza sesję zdjęciową?

Wtedy często przychodzi moment refleksji czy pomyślałaś o odpowiedniej oprawie dla pięknych fotografii?

W tym artykule postaram się zaproponować Ci kilka pomysłów, szybszych i wolniejszych; tańszych i najbardziej ekskluzywnych.

Odbitki foto

Odbitki to po prostu wydruki. Ale po prostu to za mało bo wybierając odbitki, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań:

Jaki jest format?

Najpopularniejsze to 10×15 cm? 15×21 cm? A może 20 na 30?,

Zdecydowałaś sie na format. A jaki rodzaj papieru? Najpopularniejsze to błysk, mat, półmat, jedwab, perła / metalic, jednak współczesne Laby oferują tu dziś dużo większą różnorodność. Laby, bo to do Labu (jak laboratorium fotograficzne) udajesz się by wywalać zdjęcia. Fotograf nie jest od wywoływania tylko od fotografowania, ale szanujący się fotograf od lat współpracuje z renomowanym labem (zamiast drukować zdjęcia samodzielnie na drukarce)

Polecamy:
Zostań mistrzem obiektywu – jak się najszybciej nauczyć fotografii?
Jak podarować komuś sesję w prezencie? Vouchery na sesje zdjęciowe
Sesja „z pieprzykiem” czyli zmysłowa sesja dla pary

Proporcje? Każde zdjęcie ma swoje proporcje dłuższego do krótszego boku. Jeśli zdjęcia ma proporcje kwadratu 1:1 to nie wywołasz go na odbitkę 20×30 ale 20×20 lub 30×30. Oczywiście fizycznie można to zrobić ale kosztem przycięcia części zdjęcia lub białego paska na zdjęciu (tzw pełny papier lub pełny kadr)

Więcej o proporcjach zdjęć i poradach jak się zabrać za drukowanie zdjęć i formatować je do druku, sprawdzicie na blogu Fotografia i okolice na stronie marcel-zaborski.pl

Najlepiej dobierać odbitki po prostu do albumu. Jeśli album karta jest 30×30 to można na stronie umieścić jedną odbitkę 15 na 21 cm ale również 2 sztuki zdjęć w popularnym formacie pocztówkowym 10×15 cm.

Wydruki wielkoformatowe

Wydruk wielkoformatowy to świetny pomysł, jeżeli chcesz powiesić zdjęcie na ścianie. To ogromny plus że zdjęcie może udekorować całe pomieszczenie. Kwestia techniczna czy to salon (bo sesja rodzinna) czy sypialni (bo odważyłaś się na akty).

Duże zdjęcia mają duże minusy, a konkretnie dwa:

1 Wielki format to wielka cena.

Wydruk 100 na 150 cm będzie 100 razy większy niż odbitka pocztówkowa 10×15. Może nie będzie dokładnie 100 razy droższy ale…

Wielki format – wielkie wymagania

2 Wielki format to wielkie wymagania!

Wydruk tak duży jak 100 na 150 centymetrów wymaga zdjęcia o dobrej jakości i wysokiej rozdzielczości. Jeśli Twój plik ma rozdzielczość 1200 na 800 pikseli, nawet nie myśl o wydruku wielkoformatowym. Umawiając się z fotografem na sesję, dowiedz się czy piękne zdjęcia będą się dobrze prezentować na dużych wydrukach, w albumie czy tylko na odbitkach.

3 Wielka miłość wymaga wielkich poświęceń!

Ok, to już żart. Chociaz dość dobrze oddaje jaką trzeba mieć odwagę by sprawić sobie sesję zdjęciową, aby podarować album facetowi.

W następnym odcinku wyjaśnię Ci czym sie różnią najczęściej mylone:

  • Fotoksiążka
  • Album tradycyjny (z wklejanymi odbitkami)
  • Fotoalbum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *