Sesja fotograficzna – profesjonalne studio, mieszkanie a może plener?
Co wybrać w czasie rozmowy z fotografem – pełnowymiarowe studio fotograficzne, plener czy własne mieszkanie? A może sesję w plenerze, ale z profesjonalnym oświetleniem?
Idealny makijaż na sesję zrobiony. Przenośny przenośny sprzęt ustawiony. Ale czy ten make up lepiej zrobić w salonie czy gdziekolwiek? A czy ta sesja musi być w tak zwanym studio? O profesjonalnym makijażu do sesji możecie sobie poczytać na stronkach jak promieniejesz – wszystko o makijażu (polecamy), my zajmiemy się tylko miejscem na sesje:
Sesja w mieszkaniu versus sesja w studio
Aby łatwiej było Ci podjąć decyzję, musisz wiedzieć czym właściwie jest takie studio fotograficzne. Otóż jest to miejsce przeznaczone do wykonywanie profesjonalnych zdjęć, gdzie wszystko ma służyć i pomagać temu właśnie celowi. Oznacza to, że w profesjonalnym studio znajdziemy:
- lampy błyskowe
- mechanizmy do stawiania i wieszania lamp
- ciemne ściany
- wygodne miejsce do przebrania
- stanowisko z lustrem do wizażu / stylizacji fryzury
- kącik gdzie można sobie zrobić kawy
- szafę z „dyżurnymi ciuchami uniwersalnymi” (jak chusty, kapelusze)
Polecamy:
Zostań mistrzem obiektywu – jak się najszybciej nauczyć fotografii?
Jak podarować komuś sesję w prezencie? Vouchery na sesje zdjęciowe
Sesja „z pieprzykiem” czyli zmysłowa sesja dla pary
Jakie są minusy studia fotograficznego?
- ciemne ściany i jednobarwne tło to dość nudna dekoracja, a światło dzienne i tak jest skutecznie niwelowane przez światło błyskowe
- nie każdy ma ochotę na sesję w samym kapeluszu, będzie ciężko przynieść do studia wszystkie Twoje ciuchy, jakie masz ochotę chcesz wypróbować
- do swojego mieszkania masz bliżej niż do studia
Co jest więc potrzebne by zrealizować sesję fotograficzną dającą profesjonalny efekt i niepowtarzalne zdjęcia we własnym mieszkaniu?
Należy zacząć od zaplanowania miejsca gdzie odbędą się zdjęcia. Dobrze, jeśli jest wokół zmieszczą się przynajmniej dwie lampy błyskowe (każda potrzebuje około metra kwadratowego przestrzeni) i około 3 metry „rozbiegu” dla fotografa (zdjęcia robione szerokiemu kątem czyli przy użyciu krótkiej ogniskowej z bardzo bliska mogą wyglądać trochę nienaturalnie).
Co i kto jeszcze będzie potrzebna? Przynajmniej 1-2 przenośne lampy błyskowe, profesjonalna lustrzanka, komplet wyzwalaczy i zawodowy fotograf.
Może więc dobrym rozwiązaniem będzie plener?
Bez dobrego fotografa się nie obejdzie ale możecie sobie poradzić bez lamp błyskowych! Oczywiście najpiękniejsze wnętrza nie dadzą takiego bogactwa możliwości jak plener. Las, woda, architektura i zabytkowe mury – w żadnym mieszkaniu nie znajdziesz tego wszystkiego. Minusy?
Plener niestety nie sprzyja aktom, uzależnia od pogody i naprawdę dobre światło jest tylko dwa razy w ciągu dnia (w tym niestety – zaraz po świcie).
Zachęcamy do eksperymentowania z sesjami foto i z pozowaniem, pamiętaj jednak jak niedocenianą opcją jest własne, zaciszne wnętrze.
Sesja w plenerze z oświetleniem studyjnym
Jeżeli widzisz sesję jakiejś osoby w kolorowym czasopiśmie która to (sesja, nie osoba) była wykonana w plenerze, prawdopodobnie fotograf pomacał sobie profesjonalnym oświetleniem. Sesja w plenerze to piękna rzec, bo możesz ją zrobić tak jak chcesz i tam gdzie chcesz, a zdjęcia wyglądają super profesjonalnie.
Marzy Ci się sesja zdjęciowa w jakimś tylko Tobie znanym miejscu na świecie? Cicha chatka w górach, plaża w Hiszpanii, czy jaskinia gdzieś na drugim końcu Europy? To możliwe: wystarczy zamówić sobie usługę „sesja w plenerze z oświetleniem studyjnym”. Dlaczego właśnie tą?
Bo w studio fotograficznym można zrobić wszystko, ale w plenerze już niekoniecznie. I wtedy pozostaje tylko stare przysłowie: „Nie chciała góra do Mahometa, to Mahomet przyjdzie do góry”… – czyli studio na plecy (fotograf się zna, fotograf przeniesie) i w plener!
Sesje z oświetleniem studyjnym to specyficznych rodzaj robienia fotografii: klient, czyli ten, kto zamawia, nie musi poza przyjęciem właściwej pozy robić nic – to eksperci dbają o to, by warunki ze studia przenieść w plener, by światło padało tak, jak należy, by przestrzeń była jak na wycieczkowym folderze itd. itd. Jeśli w czasie takiej sesji nagle nie przyjdzie od lądu trąba powietrzna, ani wichrowe tsunami – to zdjęcia będą fantastyczne! Gdzie je wykorzystać? Gdzie chcesz!
- Na blogu, stronie www, Facebooku, NK, czy firmowej wizytówce w sieci
- W folderach turystycznych biur podróży
- W mailach wysyłanych do znajomych
- I wszędzie tam, gdzie Ci przyjdzie do głowy
Pomysł: zdjęcia zrobione podczas sesji plenerowej z oświetleniem studyjnym (na plaży, pod palmami, czy na łące pełnej kwiatów) najmilej wysyła się tym, którzy są w danym momencie w nieco mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Deszcz im pada? No cóż…
Aleksandra Niedzielska
Znaleźliście przez:
>pomysły na sesje zdjęciowa w plenerze>pomysł na sesję plenerową>fotografia ślubna>profesjonalne sesje zdjęciowe radom>pomysły na sesje zdjęciowe plener>pomysly na sesje w plenerze>sesje zdjęciowa akty – zdjęcia>sesja w plenerze światło